LOADING

Jak moc se věnovat slabinám?

Jak moc se věnovat slabinám?

Autor: Jiří Kopáček 12 prosince 2019
Jak moc se věnovat slabinám Tennis Academy 2.0

Tenhle článek berte jen jako zamyšlení se nad problematikou, kterou dříve nebo později bude řešit každý trenér. Také Vás tímto vyzývám k diskusi, protože mě zajímají vaše názory a zkušenosti. Pojďme se tedy zamýšlet nad tím, jak moc se věnovat slabinám ve hře.

Nebavme se ted o světové desítce, ani o světové stovce. Bavme se o mladších nebo starších žácích. U světové desítky by se nám těžko hledaly slabiny – právě proto jde o světovou desítku… i když i tam najdeme nějaké slabiny, u někoho je to slabší pohyb, u někoho je to jeden z úderů, u někoho je to psychika. Teď se ani nechci bavit o psychice, s tou v podstatě bojuje každý. V zásadě vidím dvě oblasti: 1. ÚDEROVÉ SLABINY a za 2. HERNÍ STYL. A otázka tedy zní, jak hodně se věnovat slabinám?

Úderové slabiny

Vynechme Djokovice a zjistíme, že každý má jeden úder o trošku lepší než druhý. Nebo že právě na jeden úder hráč spoléhá v těžkých situacích. A ten úder, na který se nechce spoléhat v krizi – to beru jako slabinu. Zase chci upozornit, že nemůžeme ignorovat slabiny v takové podobě, že to hráče vyloženě limituje! Že například není schopen zahrát return z backhandové strany apod. To se prostě řešit musí. Ale jak hodně se věnovat prostě jen slabšímu úderu?

Vidím to kolem sebe u trenérů pořád. Kritiku za to, že někdo nedá 10 backhandů po sobě do hřiště a tak se pořád trénuje pouze backhand a backhand, hlavně aby hráč dokázal dát 10 x po sobě do hřiště… JE TO FAKT POTŘEBA? Nevychováváme potom průměrné hráče beze zbraně? Nevychováváme potom hráče, kteří sice oba údery dají do hriště, ale nemají žádnou zbraň, kterou by rozhodli utkání? Nevychováváme potom hráče, kterých po kurtech běhá v mezinárodním měřítku milion? Pokud má můj svěřenec nadprůměrný forehand a průměrný nebo lehce podprůměrný backhand, který dá do hřiště pouze 3x a ne 10x, nebylo by lepší zdokonalovat jeho zbraň – forehand? Zdokonalovat zbraň tak, aby prostě nemusel hrát 10 backhandů po sobě? Teď mě napadá třeba Jack Sock (bývalý TOP 10 ATP). Myslíte, že jeho backhand měl světové parametry? Já osobně si myslím, že jeho backhand by byl podprůměrný i na Challengeru, jestli ne dokonce na Futures. Ale čemu to vadilo, když měl takový servis a forehand, že k backhandu se zas tak často vlastně ani nedostal? Možná kdyby v mládežnických letech trénoval jen backhand, aby ho měl lepší, neměl by ani zdaleka tak dobrý forehand a kdo ví, jestli by se vůbec dostal na světový žebříček… Pořád mám v hlavě větu Rogera Federera:

„Vždycky jsem hodně trénoval a zdokonaloval forehand… backhand mě naučili soupeři, protože mi do něj pořád hráli…“

Roger Federer

Trošku se posouvám k druhé oblasti, která obsahuje i herní styl. Jeden takový případ řeším já (vy hradečtí určitě víte, o koho jde :-D). Pojďme se o tom teda pobavit.

Herní styl

Začnu zase úvahou. Prostě zase mám pocit, že se tu snažíme učit všechny hráče stejně. Že se snažíme vychovávat univerzální hráče, kteří nemají nic až tak špatné a nic až tak dobré. Hráče, kteří nevynikají ani v obraně, ani v útoku. Každý z nás má trochu jiný herní styl a já věřím, že herní styl je už z velké části zakořeněný v naší povaze! Někdo je hold opatrnější, trpělivější a někdo je hravý, rád riskuje, je netrpělivý apod. Z hráče z první kategorie budete těžko dělat útočníka, který bude hrát na 2 až 3 údery… On to třeba na chvíli zvládne, možná o tréninku, ale když přijde „do tuhého“, prosadí se jeho přirozenost, přirozená povaha – opatrnost, trpělivost…. Jediný, kdo mě napadá, že to zvládnul je asi Pete Sampras, kterého všichni znají díky jeho stylu servis – volej, ale věděli jste, že ještě v juniorech hrál backhand obouruč, stál 3m za základní čárou a byl v podstatě vraceč?

Takže….. mám povahou útočného hráče, obrovský švih v rukou, obrovská síla, obrovské rány…. slabší pohyb, slabší cit na balón, což nám v podstatě znemožňuje pinkání… Když jde na nějaký sparing, kde je jiný trenér, každý mu pořád říká, že musí zvolnit, že musí hrát delší výměny… A já se ptám PROČ? To, že v 10 nebo 11 letech někdo dělá chyby, protože hraje útočně, nabíhá na síť, pokouší se o winnery, je normální. Chci zdokonalovat jeho přednosti. I kdybych ho učil hrát jako všichni ostatní – to znamená celkem dobře se pohybovat a hrát do nekonečna křížem a po lajnách dokud soupeř neudělá chybu, k čemu by to vedlo? Tenhle kluk by přestal hrát tenis…. jednak by ho to prostě nebavilo a jednak bychom museli předělat kompletně povahu hráče… a i kdyby se to povedlo, co z toho? S jeho pohybovým potenciálem by byl vždycky horší než tihle „údržbáři“ povahou. TAkže… zabralo by nám to třeba 1 – 2 roky a výsledek by byl takový, že hraje to samé, co ostatní, ale o dost hůř…

Věřím, že lepší bude zdokonalovat jeho sílu a švih, učit ho kontrolovat ty rány. Pracovat na servisu a forehandu (i když backhand je taky služný) a prostě chvilku čekat. Ano, ted ho asi ti „běhači“ uvrací a porazí, ale bude to tak i ve 14 nebo 16? Prostě z něj nechci udělat hráče, který nebude mít nic. Jak jsem zmiňoval problémy s citem na balón, tak když mu trenéři řeknou, že musí zvolnit a hrát delší výměny, dostaneme se do stavu, že to vlastně do hřiště netrefíme ani jednou. Prostě to necítí!!! On potřebuje švihat, hrát rychle míče s topspinem a vyvíjet takový tlak, že výměny budou končit řekněme do pátého úderu. Trochu mi to přípomíná typově Berdycha nebo Del Potra…. Myslíte, že zrovna těmhle dvěma někdo v mládí říkal, že musí běhat a vracet?

V podstatě chci říct jen to, že typově obranný hráč nebude tolik řešit podání, aby dával esa, ale bude více řešit oba údery a hlavně z obrany, v běhu… Na druhou stranu, typově útočný hráč se bude více zaměřovat na podání, protože si bude chtít tvořit tlak už od servisu, bude se více věnovat útočným úderům a méně obraně…

Takže… jaký na to máte názor vy? Věnujete se každé, byť minimální slabině? Nebo se věnujete hlavně přednostem a některé údery necháváte pozadu? Učíte i útočníka hrát obranu? Nebo razíte to tvrzení, že útočník má útočit a obranář bránit? Pohyb musí trénovat každý, ale i pohyb útočníka je jiný než pohyb obranáře…. Ještě jednou bych rád podotkl, že nemyslím nějaké elementární slabiny, které by hráče vyloženě limitovali, ty se řešit samozřejmě musí….

Nezapomeňte mi Vaše názory napsat na FB do komentářů pod článek… Děkuju a budu se těšit.

Videa a další tipy najdete na našem Youtube kanaláu Tennis Academy 2.0. Nezapomeňte se stát fanouškem naší Facebookové stránky Tennis Academy 2.0 a určitě nás sledujte na instagramu @tennisacademy2.0.