LOADING

Jak psychicky zvládnout zápas?!

Jak psychicky zvládnout zápas?!

Autor: Jiří Kopáček 12 prosince 2019
Jak psychicky zvládnout zápas Tennis Academy 2.0

Psychika je mrcha! Psychika udělá ze zdánlivě jednoduchého zápasu pořádnou bitvu. Stejně tak z očekávané vyrovnané bitvy, psychika dokáže udělat jednoznačnou záležitost – jeden z hráčů to prostě neustojí. Jak tu psychiku zvládat lépe? Jak dokázat zlomit zápas v těžké a vyrovnané koncovce? Bude to vypadat jednodušše… Soustřeďte se na to, co můžete ovlivnit.. to, co ovlivnit nemůžete, neřešte.

Zlaté pravidlo: ŘEŠTE TO, CO DOKÁŽETE OVLIVNIT….

Kolem tohodle pravidla se bude točit celý článek. Uvědomili jste si někdy tuhle věc? VY NEOVLÁDÁTE TO, JESTLI VYHRAJETE NEBO PROHRAJETE – TO ZNAMENÁ, ŽE NEMÁ CENU ŘEŠIT VÝSLEDEK JEŠTĚ PŘED UTKÁNÍM. Spousta z Vás jde na kurt s tím, aby hlavně uhráli dobrý výsledek nebo s tím, že s takovým hráčem přeci nemůžete prohrát a už předem se stresujete – to bere klid a rozvahu. Vypadá to jako nesmyslné tvrzení, pokusím se vysvětlit, jak jsem to myslel. Jasně, takhle si můžete říct, proč bych se snažil, když stejně neovlivním, jestli vyhraju nebo prohraju. Samozřejmě, že do velké míry to ovlivníte, ale zejména v mládežnických kategoriích to nejvíce ovlivníte tím, že to vzdáte – takže zápas ovlivníte pro vás negativně. Je pravda, že to často vídám ještě třeba i v dorostu! Pojďme si teda vysvětlit, jak jsem myslel to „nesmyslné“ tvrzení, že vy nemáte kontrolu nad tím, jestli vyhrajete nebo prohrajete…

Dejme příklad… půjdete hrát s Federerem na dva vítězné body ze tří, máte jistotu, že nemůžete vyhrát? Respektive, má Federer jistotu, že vyhraje? Můžete zahrát nechytatelné „prase“, můžete zahrát kiks, Federer si může zvrtnout kotník, může mu při úderu prasknout výplet a tím udělat chybu… I když se to může stát jednou z tisíce pokusů, Jistota to prostě není!!! Samozřejmě, pokud si Federer dá pozor na to, co může ovlivnit – a to je, že za žádnou cenu neudělá nevynucenou chybu, že vás nenechá zahrát winner (ano, toho Federer bude pravděpodobně schopný) – těžko proti němu uhrajete bod…. Jaké to je poučení pro vás do zápasu? 

ROZDĚLTE SI ZÁPAS NA MENŠÍ ÚSEKY

Rozdělte si v hlavě zápas na kratší úseky, například na gamy nebo na jednotlivé body. Protože jak teď už víte, jistotu, že někdo vyhraje bod, nemá nikdo, takže se vyplatí o ten bod zabojovat. Takže sbírejte bod po bodu, pak game po gamu… alespoň ze začátku to tak dělejte, než opadne ta počáteční nervozita… Stejně tak to zkuste při koncovce, kdy opět přijde nervozita, prostě hrajte bod za bodem bez ohledu na výsledek… To, že se odprostíte od důležitosti okamžiku a v mysli budete žít pouze tímhle jedním bodem, a potom dalším bodem, z vás spadne opravdu velká tíha zodpovědnosti. Se zodpovědností přichází zase ta nervozita a stresy a už se dostáváte do začarovaného kruhu. Nechte ze sebe spadnout nervozitu, i tu tíhu okamžiku a někde v hlavě vám zůstane víc prostoru pro koncentraci. Dokážete se lépe koncentrovat na tuhle jednu konkrétní výměnu, dokážete se lépe soustředit na to, jak takticky zahrát tu výměnu a ve výsledku budete určitě úspěšnější. Tenis je sám o sobě dost stresující sport. Je individuální, nemáte se za koho schovat, nikdo vás nevystřídá, nikdo vám nepomůže. Buď si pomůžete sami nebo prograjete. Nenavalujte na sebe ještě další zbytečné stresy. Soustřeďte se jen na to, co zrovna teď aktuálně dokážete ovlivnit.

Tady si dovolím uvést jednu klasiku… Hráči si dokáží celý zápas stěžovat na to, že fouká vítr. A co s tím jako udělá???? Vítr prostě fouká bez ohledu na to, jak moc si na to stěžujete. Jak asi dopadne zápas, kdy si jeden z hráčů pořád stěžuje a očividně dává najevo, že mu vítr vadí a druhý hráč to prostě akceptuje a bere to jako součást zápasu? Můžete snad ovlivnit, že fouká vítr? Můžete ovlivnit, že svítí sluníčko? Můžete ovlivnit, že je vedro? NEMŮŽETE!!!! Tak proč věnovat energii na stěžování si? Energii věnujte spíš tomu, jak se přizpůsobit a jak hrát v takových podmínkách. Protože to, jak budete hrát ovlivnit můžete. Nadáváním vítr foukat nepřestane, stejně tak jako nepřestane svítit slunce.

JÁ TO VŠECHNO ZAŽÍVAL TAKY

Znám to z mládí od sebe…. kolikrát jsem vedl třeba 4:0 i s vyrovnaným soupeřem a najednou jsem začal cítit, že jsem vlastně svázaný a říkal jsem si PROČ? Vždyť vedu, teď bych měl hrát nejlépe, jak umím – logicky. Ale já si v hlavě říkal věci typu: „no… teď sice vedeš, ale hlavně neriskuj, prohraješ game, pak si blbě prohraješ svůj servis, pak return a najednou je to 4:3 a začne to být vyrovnaný…“ Promiňte mi ten výraz, ALE TO JE DOST DEBILNÍ ÚVAHA, ŽE? Časem jsem z toho vyrostl a takový věci mě už nestresovali a postupem času se mi začalo hrát lépe. Někteří sice říkali, že jsem zodpovědný, že nic nepodceňuju, i když hodně vedu, ale tak to možná vypadalo navenek, uvnitř mě probíhaly úplně jiné pocity… Nikdy nevíte, co se vašemu soupeři honí hlavou…. možná zrovna teď prohrávate, ale to neznamená, že váš soupeř není i tak nervózní, neulehčujte mu to tím, že to vzdáte… To, jaký je stav teď už zpětně neovlívníte! Ale můžete ovlivnit, kolik to bude při dalším střídaní, nebo kolik to bude za půl hodiny.. prostě si sbírejte bod za bodem a uvidíte, jak to půjde.

Všimněte si, když se novináři ptají těch nejlepších hráčů, co si myslí o svém pavouku na grandslamu, téměř vždy odpoví, že se soustředí jen na nadcházející zápas, kolikrát ani nevím, koho mají ve čtvrtfinále (alespoň to říkají). Naopak se všimněte, když se ptají Kyrgiose – ten řekne, že až do semifinále nemá vážného soupeře – A KOLIKRÁT SE DO SEMIFINÁLE VŮBEC DOSTAL? Možná v tom bude ten problém…. ve svých myšlenkách je už v semifinále a nesoustředí se na aktuální věci.

Všechno je to o soustředění a sebekontrole. Možná se kolikrát divíte, proč Nadal v prvním kole grandslamu, když vede 2:0 na sety a 4:1 na gamy a zahraje skvělou výměnu, proč hlasitě křičí VAMOOOS a hecuje to, jak kdyby už šlo o finále… je to prostě tím, že jeho nezajímá s kým hraje a kolik to je. Soustředil se jen na tu jednu výměnu a pak z ní má radost.. takhle jednoduché to je…

NĚJAKÉ MOUDRO NA ZÁVĚR?

Je to otřepané, mimo kurt to chápe asi každý, ale jak to zvládnout na kurtu? Abyste nemuseli čekat do dospělosti, než dokážete hrát dobře i ve vyrovnaných zápasech? Pravda je prostě krutá… musíte si na to přijít sami. Trenéry, kouče, mentální kouče, rodiče… ti všichni vám to mohou říkat pořád dokola, ale do hlavy vám nikdo nevleze. Trenér nemá schopnost provést vás mentálně zápasem, on vám může pouze poradit, jak to zvádnout. Musíte prostě sami…. a čím dřív si tuhle věc uvědomíte a čím dřív to začnete zkoušet, tím dřív se vám to podaří zvládnout, tím dřív dokážete vyhrávat vyrovnané zápasy…. To je ta krutá pravda tenisu. Nemáte se za koho schovat, nemáte na koho přenést svoje emoce, nemůžete se nechat vystřídat, nemůžete nechat rozhodující údery zahrát někoho jiného… Na dvorci jste sami, své emoce musíte dokázat zvládat pouze vy sami. Není v ničí moci, aby to zvládl za vás……. tak hodně štěstí…

Videa a další tipy najdete na našem Youtube kanaláu Tennis Academy 2.0. Nezapomeňte se stát fanouškem naší Facebookové stránky Tennis Academy 2.0 a určitě nás sledujte na instagramu @tennisacademy2.0.