LOADING

Taktika? Začněte u sebe!

Taktika? Začněte u sebe!

Autor: Jiří Kopáček 07 listopadu 2019
Taktika Tennis Academy 2.0

Taktika. Jednoho slovo. Obsáhlé téma. Pro většinu hráčů tabu. Všichni vědí, že hrát takticky je dobré, že se to vyplatí, že díky té taktice budou vyhrávat zápasy. Jak s tím ale začít? Jak to vzít za správný konec? Čtěte dál…

Tohle téma jsme už „nakousli“ v předchozím článku. Navážu na včerejší diskusi, která proběhla na naše Víkendovém Tenisovém kempu. Fotky a videa najdete na našem YouTube kanáleInstagramu a Facebooku. Berte tenhle článek jako takové shrnutí včerejší „přednášky/diskuse“.

Diskuse začala položení otázky, proč by vlastně hráči měli mít připravenou nějakou taktiku, na každého hráče trochu jinou. Odpověď? Abychom vyhrávali zápasy – SKVĚLÁ ODPOVĚĎ! S konkrétními příklady a konkrétním postupem už to bylo trochu horší. Samozřejmě všechno se odvíjí od levelu, na kterém hráči jsou, i na levelu soupeřů, se kterými se potkávají.

Začít ale musíte u sebe!

Překvapilo mě, jak málo hráčů zná svůj hráčský profil. U otázek typu: který svůj úder považují za nejlepší, který za slabinu, na co spoléhají v kritických fázích utkání, jsme se moc daleko nedostali. Těžko vymýšlet účinnou taktiku, když nevíte, v čem jste dobří (nebo alespoň lepší než soupeř) a čemu byste se raději vyhli (soupeř je v tom lepší).

Jde hlavně o pochopení mne samotného jako hráče… Teprve pak můžu analyzovat soupeře a vymyslet, jak zvítězit!

O co v tom formuláři jde? Jde o to, aby každý hráč pochopil sám sebe. Pouhé vyplnění jednoduchého formuláře, mu dá obraz sebe jako hráče. Teprve pak si uvědomí, v čem jsou jeho přednosti a kde by soupeř mohl najít jeho slabinu. Mám dobrý forehand? Nebo mám lepší backhand? A co můj pohyb? Na jaké úrovni je můj servis? A co můj druhý servis (na ten se často zapomíná), ale o tom třeba někdy jindy.

A co ted jako s tím ?!

Pokud vím, v čem jsem lepší a horší než soupeř, jsem schopný hrát takové výměny, ve kterých budu lepší. Dejme příklad:

Myslíte si o sobě, že máte nadprůměrný servis oproti soupeřům. Zároveň rádi ukončujete výměny co nejdřív a nejlépe forehandem po lajně. Jak teda hrát výměny na svém servisu, abych se co nejčastěji dostal k takové kombinaci úderů, že zakončím forehandem po lajně? To byl jeden z úkolů hráčů a část formuláře – připravit si své oblíbené úderové kombinace.

Mluvíme-li o kategorii řekněme od mladších žáků až po dorost, v podstatě platí pořád to samé. Když budu servírovat zprava do soupeřova backhandu (na téčko), return mi PRAVDĚPODOBNĚ, přiletí zpět do mého backhandu – a to já nechci – já chci hned ukončovat forehandem po lajně,ne?! Když mám teda podle svého formuláře super servis, vyplatí se mi servírovat zprava ven z dvorce, protože soupeř většinou těžký return hraje křížem – tedy do mého forehandu a to je přesně to, co já chci – dostávám možnost útočit (ukončit) forehand po lajně.

Věřili byste, že takhle o tom hráči nepřemýšlí? 😀 😀 😀 Dostali za úkol vyplnit alespoň tři svoje oblíbené úderové kombinace. V tomto duchu se nesla naše taktická debata a věřím, že minimálně někteří si uvědomili, že na leváky budou platit jiné kombinace než na praváky apod.

Pokud by Vás zajímal formulář víc, napište mi. Nebráníme se ani online diskusi – pokud máte nějaké otázky, dotazy nebo připomínky, sem s nimi. Podiskutujeme!

Videa a další tipy najdete na našem Youtube kanaláu Tennis Academy 2.0.